Противірусні препарати при грипі
Гострі респіраторні вірусні інфекції визнані найпоширенішими сезонними хворобами у дітей і дорослих. Їхня головна особливість – велика кількість збудників: кожен із сотні вірусів, що викликають інфекцію, має декілька штамів і постійно мутує.
Саме тому, так гостро стоїть питання безпечного і ефективного лікування противірусними засобами з найменшими побічними діями.
Відмінність будь-якого вірусу – його нездатність створювати собі подібних без взаємодії з клітинами. Лише вбудовуючись в клітини тканин, він може замінити їх, змусити працювати на себе. Знищуючи вірус, препарати нищать і вражені ним клітини, що не проходить безслідно для організму.
На фармацевтичному ринку представлена безліч противірусних препаратів, багато з них дійсно продуктивно знищують віруси. Але тільки в лабораторних умовах, в пробірках. А от якщо віріон знаходиться в організмі людини, ефективність таких ліків значно менша.
Ліки з доведеною ефективністю, здатні взаємодіяти з клітинами інфікованими вірусом існують, але їх не багато. Розглянемо основні групи лікарських засобів.
Інгібітори нейрамінідази
Білок нейрамінідази відіграє важливу роль в життєвому циклі віріонів, допомагаючи їм швидше проникати крізь слиз, досягаючи епітелію дихальних шляхів. Існує декілька препаратів, що пригнічують нейрамінідазу, найефективніші з них Занамівір (Реленза) і Озельтамівір (Таміфлю).
Інтерферони
Інтерферон не може знищувати сам вірус, але він стримує його бурхливе розмноження, а також впливає на здатність переміщення.
Також, інтерферони стимулюють імунні реакції, що впливають на активність і агресивність захисту клітин крові. Навіть одна частка інтерферону здатна значно посилити стійкість клітин до впливу вірусів і скоротити їх розмноження на 50%.
Інтерферони – білкові структури, що руйнуються в ШКТ, тому вони вводяться в організм парантерально (шляхом ін’єкції в м’яз). Поширеними лікарськими формам також є свічки і краплі для носа.
Найвідомішими з цієї групи є ліки «Гриппферон» і «Віферон».
Індуктори Інтерферонів
Індуктори не є інтерферонами, зате вони здатні стимулювати реакцію вироблення організмом власного інтерферону.
До ліків цієї групи входить «Цитовір-3», активуючий неспецифічну імунну систему людини. Його складники (бендазол, тимоген, аскорбінова кислота) в комплексі впливають на гуморальні та Т-клітинні ланки імунітету. В результаті посилюється вироблення антитіл, необхідних для знищення будь-якого типу вірусу. Також препарат:
Циклічні аміни
Циклічні аміни пригнічують розмноження вірусу, руйнуючи його клітинну оболонку, після чого збудник гине. Серед лікарських засобів даної групи більш відомий Римантадин.
Рослинні противірусні ліки
Одні з найбезпечніших противірусних лікарських засобів – препарати рослинного походження. Вони містять екстракти рослин, які здатні зупиняти розмноження збудників інфекції в організмі.
Інші противірусні засоби (препарати)
До противірусних засобів, що не увійшли до вищеперерахованих груп, входить клас препаратів для етіотропного (направленого на безпосередню причину захворювання) лікування грипу і ГРВІ. Найвідоміші їхні представники – «Інозин пранобекс», «Енгістол» і «Амізон».